Horon ve müzik coşkusu

97. Gecede horon ve müzik coşkusu

Horonevi’nin düzenlediği 97. Horon Gecesi’nde Karadeniz müziğiyle horon rüzgarı esti.

Horonevi üyelerinin horon halkasında horon tutkusuyla bir arada olma arzusu her ay yapılan horon gecelerinde hayat buluyor. 5 Aralık akşamı yapılan gecenin adresi bu kez Caddebostan Rakkas’dı.

Mavi renk temalı geceye katılan 150 kişi, Kemençe ve ses sanatçısı Yunus Emre Kurt’un muhteşem sahne performansıyla dolu dolu bir gece yaşadı. Gecenin bir bölümünde Fatih Babalar da kemençesi ve sesiyle yer aldı. Hemşin horonu ise Ercan Bekar’ın tulumuyla oynandı.

Horon severler için hem eğlence hem de horon öğrenmenin vazgeçilmez bir parçası olan horon gecesinde halk horonunun yanı sıra Akçaabat, Hozangel, Maçka, Sürmene sallaması, Maçka kadın horonu ve Hemşin horon gösterileri sahnelendi.

Horonevi atölye eğitmenleri Tolga Fatih Genç ile Baha Demirci’nin Maçka bıçak horonu ilgiyle izlendi. Aclan Sezer Genç’in, horonun yaşayan efsanelerinden amcası 80 yaşındaki Nihat Genç ile oynadığı bıçak horonu, “Mavi” horon gecesinin doruk noktası oldu.

Geceye katılan ünlü kemençe sanatçısı Rıza Can Özel de halk horonuna davul çalarak eşlik etti. Sanatçı Ali Bakanay da gecenin konukları arasındaydı.

Horon tutukunları gecenin sonunda her zamanki gibi yorgunluğu Yunus Emre Kurt’un türküleriye attı.

Haber-Fotoğraf: Zeki Kar